قیمت فولاد (استنلس استیل) چگونه تعیین می‌شود

عوامل تعیین‌کننده‌ی قیمت فولاد:
در جهان امروز تولید و مصرف فولاد به یکی از شاخص‌های اصلی رشد و توسعه در کشورها و جوامع تبدیل شده است و بخش عمده‌ای از صنایع جهان به فولاد وابسته است.
به‌همین دلیل قیمت فولاد برای کشورهای توسعه‌یافته و همچنین کشورهای درحال‌توسعه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
به دلیل چنین اهمیتی، قیمت فولاد نیز برای این کشورها بسیار مهم است.
قیمت فولاد نیز همچون کالاهای دیگر، بستگی به عوامل مختلفی دارد و تابعی از مواردی است که به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

فاکتور اول: سنگ آهن
آهن، اصلی‌ترین مواد اولیه‌ی به‌کاررفته در فولاد می‌باشد، بنابراین کاملا بدیهی است قیمت فولاد وابستگی بسیار زیادی به قیمت سنگ آهن داشته باشد.

قیمت روز جهانی نفت
از آنجا که تولید فولاد استیل نیاز به انرژی فراوان دارد، ۱۵% از قیمت محصولات فولادی مربوط به مقدار مصرف انرژی است، بنابراین قیمت نفت بر قیمت فولاد به‌طور مستقیم تاثیر می‌گذارد.
بنابراین با افزایش قیمت نفت، هزینه‌های تولید فولاد هم بیشتر می‌شود و قیمت فولاد را بالاتر خواهد برد. اگر بتوانیم قیمت آتی نفت را پیش‌بینی کنیم، تا حدودی می‌توانیم سیر صعودی یا نزولی قیمت فولاد را نیز برآورد کنیم.

نرخ ارز
شک کنید که قیمت فولاد در ایران تابعی از نرخ ارز می‌باشد، چرا که کشور توان تولید نیازمندی‌های خود را ندارد و علاوه بر آن، بیشتر محصولات لازم برای تولید فولاد از جمله مواد نسوز و فروآلیاژها وارداتی هستند و تابع نرخ ارز، یعنی با نوسانات قیمت ارز بازار فولاد نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

هزینه‌های مربوط به حمل‌ونقل فولاد
هزینه‌های حمل‌ونقل ارتباط مستقیمی با قیمت نفت و انرژی دارند. با افزایش قیمت نفت و حامل‌های انرژی هزینه‌های حمل‌و نقل نیز افزایش یافته و در این صورت قیمت تمام‌شده‌ی فولاد بالاتر می‌رود.

قیمت ضایعات فلزات، آهن و آهن‌قراضه
یمت ضایعات آهن یا آهن‌قراضه یکی از عامل‌های اصلی تعیین قیمت فولاد است. چرا که برخلاف تصور بسیاری از مردم، ضایعات آهن یا آهن قراضه یکی از مواد اولیه‌ی مهم و استراتژیک در ساخت فولاد محسوب می‌شود.
عوامل ذکر شده جزو اولین و اصلی‌ترین عوامل در تعیین قیمت تمام‌شده‌ی فولاد هستند. اما هنوز یک عمال دیگر باقی مانده است:

عرضه و تقاضا
باید توجه داشته باشیم که تمام عوامل مطرح‌شده جزو عوامل تعیین قیمت تمام‌شده تولید فولاد است نه قیمت بازار، قیمت نهایی بازار فولاد نیز چون مثل تمام کالاهای دیگر بسته به میزان عرضه و تقاضا تغییر خواهد کرد.

دیدگاه‌ها

رسول

ممنون بابت اطلاعاتتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.