نرده استیل استخر

چرا در استخرها از نرده استیل استفاده می‌شود؟ آیا لزومی به این کار هست؟ اگر استیل زنگ بزند چه؟ چه تضمینی وجود دارد که استیل سالم بماند. با پاسخ به این سوال‌ها خواهیم دانست که آیا از نرده استیل در استخرها و جهاهای مرطوب استفاده کنیم یا نه. معمولاً هر استخری دو بخش دارد: یک بخش کم‌عمق و یک بخش عمیق. قطعا چنین است که افراد برای بیرون آمدن از استخر به پله یا چنین چیزی نیاز دارند و همانطور که می‌دانید اشکال مختلفی از انواع پله استخر برای این منظور استفاده می‌شود.

مسئله مهم این است که پله را در کجای استخر قرار بدهیم؟ ارتفاع پله‌ای که برای استخر در نظر گرفته می‌شود تا حد زیاد و مستقیمی بستگی به میزان عمق استخر دارد. اگر بخواهیم برای قسمت کم‌عمق از نردیبان استفاده کنیم دو یا سه پله کافی خواهد بود؛ اما پله‌هایی که در قسمت عمیق به کار می‌رود می تواند ارتفاع بیشتری مثلا حتی 10 پله یا بیشتر از آن نیز داشته باشد. برای حفظ امنیت افراد هنگام ورود به استخر، برای ایجاد تکیه‌گاه جهت استراحت، و برای خارج شدن از استخر، نصب نرده لازم و واجب است.

اگر می‌خواهید که از حفاظ استیل برای استخر شخصی خود استفاده کنید و می‌خواهید از بین بهترین آن‌ها یکی را انتخاب کنید، قطعا نرده استیل استخر یکی از گزینه‌های شماست. احتمالاً قبل از این هم اشکال مختلف نرده‌ها و پله‌های استخر را دیده‌اید. حتما بارها شاهد آن بوده‌اید که در بیشتر استخرها از نرده استیل برای پلکان ورودی و خروجی و همچنین از نرده استیل دیواری (دستگیره استیل) استفاده کرده‌اند. می‌خواهیم شما را با انواع نرده استیل استخر و کارکردهای آن آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

جنس نرده استخر
معمولا آب در استخرها اسیدی و قلیایی و یا دارای کلر است. برای استخرهایی که آب آن ها از نوع اسیدی و قلیایی است، پله از جنس استیل بهترین انتخاب است. شما می‌توانید هم از استیل 304 و هم از استیل 316 برای نردبان خود استفاده کنید، اما قطعا استیل 201 به خاطر این که در مقابل رطوبت مقاوم نیست نمی‌تواند انتخاب خوبی باشد.

 

می‌خواهید درباره استیل بیشتر بدانید؟ اینجا را بخوانید.

نرده‌ی استخر استیل 201 (آلیاژ استیل 201)
استفاده از جنس استیل 201 برای استخر چندان مناسب نیست، زیرا آلیاژی که در این نوع استیل 201 به کار رفته است نمی‌تواند مقاومت مناسبی در برابر کلر و رطوبت محیط استخر داشته باشد و ظرف مدتی کمتر از 6 ماه در محیط اسیدی قلیایی آن واکنش نشان داده و زنگ می‌زند و پس از مدتی نیز دچار پوسیدگی شده و از بین میرود.

پله و نردبان استخر استیل 304
استیل 304 به خاطر آلیاژ متفاوتش در مقایسه با استیل 201 مقاومت بیشتری دارد و به نظر مناسب‌تر است، اما علی رغم این موضوع باز هم پس از سپری شدن حدود 2 سال رنگ نرده استیل کدر خواهد شد و زنگ خواهد زد. تفاوتی که استیل 304 با استیل 201 دارد در این است که برای تغییر رنگ استیل 304 راه حل وجود دارد. شما می‌توانید نردبان خود را پسیو نمایید. پسیو کردن یا پسیواسیون استیل باعث می‌شود شما با هزینه کمتری استیل خود را تمیز کنید و همانند روز اول آن در اختیار داشته باشید و دیگر نیازی به تعویض آن نخواهید داشت.

می‌خواهید بدانید پسیواسیون یعنی چه؟ کلیک کنید.

پله و نردبان استخر استیل 316
یکی دیگر از آلیاژهای لوله استیل، استیل 316 است. استیل 316 در مقایسه با استیل 304 مقاوت بیشتری در برابر رطوبت و آب استخر خواهد داشت. اما با این وجود و علی رغم این موضوع ممکن است ظرف مدتی حدود 5 سال دچار تغییر رنگ شود. راه حل تغییر رنگ این نرده استیل 316 زنگ زده، کدر شده و تغییر رنگ داده نیز پسیو کردن است. با پسیواسیون استیل، نردبان استیل شما همانند روز اولش صاف و صیقلی و شفاف خواهد شد.

حفاظ استیل دور استخر
باید بگوییم که مطالب و دلایلی که در بالا برایتان برشمردیم برای نصب حفاظ استیل دور استخر نیز صدق می کند. در حقیقت عواملی که باید برای حفاظ استیل در نظر داشت عبارتند از زیبایی ، نظافت اسان و مقاومت در برابر محیط مرطوب، که مهم‌ترین دلیلی است که حفاظ های دور استخر را نیز استیل انتخاب می‌کنند. حتی می‌توان به صورت یکنواخت از حفاظ استیل استفاده نکرد، بلکه در عوض از ترکیب استیل و شیشه که جنبه زیبایی بیشتر و مدرن‌تری به استخر می‌دهد استفاده نمود.

ترکیب نرده استیل و پلاستیک
شاید تا کنون نرده استیل ترکیبی استیل و پلاستیک را دیده‌اید. پلاستیک که در آب نمی‌پوسد. جنس استیلی هم که در این نوع نردبان به کار می‌رود از نوع 316 است اما پله‌های آن از نوع پلیمر ABC است که درواقع نوعی پلاستیک فشرده است. استفاده از این نوع نردبان که بخشی از آن پلاستیکی است و رویش را برجسته کرده‌اند، برای حفاظت افراد از لیز نخوردن مناسب است.

مطلب پیشنهادی: قطعات نرده استیل

انواع نرده استیل استخر

امروزه در استخرهای خانه‌ها و عمومی عمدتا از پله هایی شبیه سکو برای ورود و خروج از محوطه استخر استفاده می‌کنند، اما با این وجود بازهم نیاز خواهید داشت که یک نرده به عنوان دستگیره برای حفظ امنیت و جان افراد هنگام ورود و خروج شناگران نصب کنید. علاوه بر این در محوطه داخل استخر و دور تا دور آن نیز هندریل و دستگیره‌ای برای شناگران به صورت افقی دور تا دور استخر نصب می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.