لوله استیل 316 – ورق استیل 316

دستاورد صنایع استیل در فعالیت‌های‌ مختلف جهانی به کرات استفاده می‌شوند و یکی از مهم‌ترین انواع پرکاربرد آن، لوله‌ استیل ۳۱۶ است. طبقه‌بندی انواع لوله استیل و ورق استیل برحسب مقاومت و کارایی آن‌ها صورت می‌گیرد. ورق استیل و لوله‌ استیل ۳۱۶ جزو استیل‌ نسوز و از اصلی‌ترین درجه و گرید استیل می‌باشد. ضخامت ورق به کار رفته در لوله‌ استیل، مقاومت آن‌ها در مقابل تفییرات دما و گرما و سرما، قطر داخلی و بیرونی لوله و بسیاری از موارد دیگری ازجمله عواملی هستند که در قیمت و کارآیی و نوع کاربرد ورق استیل و لوله‌ استیل تأثیر می‌گذارند.

استیل چیست؟
فلز استیل آلیاژی است از آهن تشکیل شده است ودرصدی هم کربن در آن وجود دارد. هرچه میزان کربن در استیل بالاتر رود از مقاومت و عدم انعطاف‌پذیری در آن کاسته شده و به ارزش پولی آن افزوده خواهد شد. درواقع نام دیگری که برای این آلیاژ در نظر گرفته‌اند فولاد است. (لابد می‌دانید که لقب دیکتاتور پیشین شوری، یعنی استالین، به معنی مرد فولادین بود). حتماً شما هم پیش از این فکر می‌کردید که فولاد و استیل از همدیگر متفاوت هستند؛ پس چگونه استیل با ساختار ویژه، فولاد نامیده شده است؟ در جواب این پرسش باید گفت استیل کمتر از ۲ درصد کربن دارد که کم شدن یا زیاد شدن درصد کربن آن، باعث سختی و یا انعطاف‌پذیری استیل خواهد شد. فولاد از لحاظ ترکیبات ساخته‌شده و عناصر تشکیل‌دهنده‌ی استیل به دو دسته تقسیم می‌شوند:

برای دریافت مشاوره با شماره‌های 09123415048 و 09129415048 تماس حاصل فرمایید.

استیل از چه ساخته شده است؟
۱. اگر به جز کربن در ترکیبات فولاد از سیلیسیوم، منگنز، گوگرد و فسفر استفاده شده باشد به آن فولاد آلیاژی می‌گویند.
2. در غیر این صورت به آن فولاد ساده‌ی کربنی می‌گویند.
ویژگی‌هایی فولاد آلیاژی عبارت است از افزایش مقاومت در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی، ماشین‌کاری. میزان آلیاژ به کاررفته در فولاد نیز خود به دو دسته و طبقه‌ی متفاوت تقسیم می‌شود:
• فولاد کم‌آلیاژ
• فولاد پرآلیاژ
از میان انواع فولاد، فولاد کم‌آلیاژ کاربرد بیشتری دارد، چرا که اگر فولادی که مقاومت بیشتری داشته باشد یعنی میزان آلیاژ به کار رفته در آن کمتر است. از فولاد‌های آلیاژ بالا می‌توان از فولاد ضدزنگ نام برد که درصد کروم به‌کاررفته در آن بیشتر است و این باعث کاهش زنگ‌زدگی آن می‌شود و این همان آهن استیل ضدزنگ یا استینلس استیل stainless steel است که محبوبیت زیادی دارد. کروم به‌خاطر قدرت ترکیبش با هوا به اکسید کروم تبدیل می‌شود و تماس فلز با هوا را از بین می‌برد. این کار باعث ماندگاری و حفظ استیل شده و از زنگ‌زدگی آن جلوگیری می‌کند.

 

کربن و ساخت فولاد و ورق استیل و لوله استیل ۳۱۶
مقدار و میزان کربن در استیل یا همان که فولاد می‌نامند می‌تواند کم باشد که در این صورت آن فولاد را نرم و منعطف می‌سازد و هرچه میزان کربن به کار رفته بیشتر شود سختی و شکنندگی فولاد در برابر فشار بالا می‌رود. به همین دلیل فولادها انواع مختلفی دارند:
۱. کم کربن (کمتر از ۰.۲)
۲. میان کربن (بین ۰.۲ تا ۰.۵)
۳. پر کربن (بیش از ۰.۵)
لوله‌ی استیل ۳۱۶ از نوع فولادها و استیل‌های کم‌آلیاژ محسوب می‌شود و در ساخت آن از فلزات نیکل، کروم و مولیبدن استفاده‌شده است.

عدم انعطاف‌پذیری و مقاومت در مقابل زنگ‌زدگی و خوردگی در ورق استیل و لوله‌ی استیل ۳۱۶ نیز به همین خاطر است و آن را تبدیل به یکی از انواع کاربردی‌ترین لوله‌های‌ مهندسی کرده است.

برای دریافت مشاوره با شماره‌های 09123415048 و 09129415048 تماس حاصل فرمایید.

چه جالب نمی‌دونستم. ممنون.
محمدولی
مشتری
0
تعداد بازدید

دیدگاه‌ها

محاسبه قیمت نرده استیل – دکوراتیو آرشه

[…] آرشه قیمت نرده بسته به نوع نصب آن، ارتفاع آن و کیفیت آلیاژ آن به صورت متراژ محاسبه می‌گردد. قیمت هر متر نرده بدین […]

یک پارامتر مهم در طراحی ساختمان – دکوراتیو آرشه

[…] استیل می گردد.  نرده استیل دارای دو نوع نرده استیل 201 و نرده استیل 304 می باشد.  نرده استیل 201 از ترکیب آهن با درصد بسیار کم […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.